Co to jest wątośle?

Bracia Minkiewicz są znani w pewnych mrocznych kręgach z tego, iż zajmują się dokumentowaniem przygód opolskiego superbohatera Wilqa. Dokumentacja ta ma postać komiksu, pięknego w swojej brzydocie, propagującego polski język w każdej, nawet podwórkowo-łacińskiej odmianie. Kiedy więc owi bracia biorą na warsztat Kraków – można się spodziewać wszystkiego…

Książeczka została podzielona na trzy części: Historię, Sześć największych atrakcji oraz Ciekawostki i praktyczne wskazówki. Na końcu cieszy oczy bardzo dobrze oddająca rzeczywistość mapa Krakowa. W tym momencie należy podkreślić, iż książeczka ta nosi podtytuł Najśmieszniejszy przewodnik po Krakowie i nie są to puste słowa. W historii pojawiają się dinozaury, jedną z atrakcji jest Szlak Indiany Jonesa, a w ciekawostkach można znaleźć hasło „spływ dmuchanych psów”.

Dawno, dawno temu, w ramach akcji uświadamiającej, zostałam potraktowana przez Szyszkę komiksem Wilq. Niewzruszona moim przerażonym spojrzeniem kazała czytać dalej. I tak, ani się obejrzałyśmy, zostałam oddaną fanką Wilqa. Tej paskudnej kreski, tych totalnie absurdalnych przygód, tego pokręconego humoru. W Przewodniku po Krakowie nie spotkacie Wilqa, ale cała reszta pozostała. Panowie M. i M. opisują Kraków z właściwym sobie ciętym humorem i ironią. Nie będę przytaczać tu cytatów, chociaż mam ich zebranych co najmniej kilka. Powiem natomiast, że nie raz i nie dwa musiałam odłożyć książeczkę i poczekać, aż będę w stanie przestać się śmiać. Co prawda niektóre żarty mogą być niezrozumiałe dla ludzi spoza Krakowa, którzy nie znają danego obiektu żartów, ale już historia Wisły czy opis lotniska powinny rozbawić nawet Warszawiaka.

Lekturę tej kapitalnej książeczki polecam przede wszystkim Krakusom oraz fanom Wilqa. A jeśli ktoś przypadkiem należy do obu tych grup… Podejrzewam, że taki delikwent już dawno wie, co to jest wątośle (:

Tytuł: Co to jest wątośle? Czyli najśmieszniejszy przewodnik po Krakowie
Autor: Tomasz i Bartosz Minkiewicz
Wydawca: Nowy Rynek
Rok wydania: 2010

Reklamy

6 thoughts on “Co to jest wątośle?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s